گیاهی ترین SEO Pooyan! UIgloo PSoy
Ask 1 لاواتزا,بهترین اسپرسو
طرز تهیه قهوه ترک سنتی
آگوست 24, 2020
تن ها قهوه
چگونه برند ها 1000 تن قهوه درست می کنند؟
سپتامبر 13, 2020
لاواتزا,بهترین اسپرسو

در این مقاله در وبسایت قهوه سی می خواهیم به برند قهوه مورد علاقه خیلی ها لاواتزا بپردازیم.

برای بسیاری از قهوه‌نوش‌ها و دوست‌داران قهوه در دنیا لاواتزا (Lavazza) نامی شناخته‌شده است. برندی که بیش از صد سال از تاسیس آن در تورین ایتالیا می‌گذرد و امروزه با تنوع ترکیب‌های متفاوت قهوه و محصولات جانبی‌اش سهم بزرگی از بازار قهوه‌ی جهان را به خود اختصاص داده است. لاواتزا با تولید دستگاه‌های مختلف اسپرسوساز و تاسیس مدرسه‌های قهوه نشان داده که سوای حضور در بازار جهانی، نقشی را هم برای خودش در ایجاد و ارتقای فرهنگ قهوه‌نوشی در نظر گرفته. آن‌چه می‌خوانید مروری بر تاریخچه و فعالیت‌های این برند معروف است. برندی که با شعار «قهوه‌ محبوب ایتالیا» نه فقط از اهالی کشور چکمه‌ای، که دل قهوه‌نوش‌های بسیاری را در سراسر دنیا ربوده است.

لیوان قهوه

لیوان قهوه لاواتزا

اواتزا از آغاز تا اکنون

– در سال ۱۸۹۵ لوییجی لاواتزا این برند قهوه را در یک خواروبار‌فروشی کوچک در تورین ایتالیا تاسیس کرد. لاواتزا را اکنون نسل‌های سوم و چهارم خانواده‌ی لاواتزا اداره می‌کنند و جالب است بدانید ۲ نفر از ۵ موسس این برند خانم‌هایی به نام‌های امیلیا و ماریا بودند. امروز لاواتزا با داشتن سهمی بیش از ۴۷٪ از بازار خرده‌فروشی، ۲۷۰۰ کارمند و فروشی برابر با ۱/۳۴۰ میلیون یورو بزرگ‌ترین برند قهوه در ایتالیا و هفتمین روستریِ بزرگ قهوه‌ در دنیاست (آمار بر اساس وب‌سایت لاواتزا). این شرکت ۶ مرکز تولید دارد که ۴ تا از آن‌ها در ایتالیا و ۲ مرکز دیگر خارج از این کشور هستند و از طریق شرکت‌های مرتبط و پخش‌کننده‌هایش در ۹۰ کشور دنیا فعال است. امروزه لاواتزا ۴۶٪ از تولیدش را صادر می‌کند و خود را مبدع blending یا همان «هنر ترکیب گونه‌های متفاوت قهوه» می‌داند و ادعا می‌کند این ویژگی وجه تمایز محصولاتش است. این شرکت همچنین ۲۵ سال سابقه در تولید و فروش ماشین‌های قهوه‌ساز کوچک دارد. در سال ۱۹۷۹ شرکت لاواتزا «مرکز تحقیقات قهوه‌ی لوییجی لاواتزا» را تاسیس کرد که وقف «پژوهش بر روی اسپرسو» است و به مرکز آموزش لاواتزا تبدیل شده؛ شبکه‌ای با بیش از ۵۰ مدرسه‌ی قهوه در دنیا که هر سال به ۳۰ هزار نفر آموزش می‌دهد.

قهوه‌ لاواتزا از کجا می‌آید؟

لاواتزا قهوه را از دور‌تا‌دور دنیا وارد می‌کند. کشورهای برزیل و کلمبیا در آمریکای جنوبی، گواتمالا، کاستاریکا و هندوراس در آمریکای مرکزی، اوگاندا در آفریقا، اندونزی و ویتنام در آسیا و ایالات متحده و مکزیک در آمریکای شمالی. دغدغه‌ی توسعه پایدار باعث شده تا شرکت، پروژه‌ی «تیه‌را» (Tierra) را اجرا کند؛ یک برنامه‌ی توسعه پایدار کشاورزی در کلمبیا، هندوراس و پرو که هدف آن بالابردن کیفیت قهوه و نیز بهبود شرایط محیطی و کاری آن جوامع است.

با داشتن شعار تبلیغاتی «قهوه‌ محبوب ایتالیا» این شرکت ادعا می‌کند که ۱۶ میلیون از ۲۰ میلیون خانواده‌ی مصرف‌کننده‌ی قهوه در ایتالیا لاواتزا را انتخاب می‌کنند. امروزه لاواتزا محصولات و ترکیبات زیر را عرضه می‌کند:

کوالیتا اورو (Qualita Oro)، کوالیتا روسو (Qualita Rosso)، کلاب (Club)، کافه اسپرسو (Caffe Espresso)، ایل پرفتو اسپرسو (Il Perfetto Espresso)، کافه کرما (Caffe Crema)، گرن آروما بار (Gran Aroma Bar)، سوپر کرما (Super Crema)، کرما ای گوستو (Crema e Gusto)، کرما ای آروما (Crema e Aroma)، تاپ کلس (Top Class)، گرند اسپرسو (Grand’Espresso)، دک (Dek، قهوه دکافئین) و قهوه‌های کپسولیِ اَ مودو میو (A Modo Mio)، اسپرسو پوینت (Espresso Point) و بلو (Blue).

لاواتزا معتقد است کیفیت کنترل‌کردنی نیست و باید آن را «ساخت». یعنی کیفیت، پروسه‌ای پویاست که هر روز تکرار و شامل همه‌ی افراد می‌شود و بخشی ذاتی در هر مرحله از تولید است: انتخاب نوع قهوه، روست کردن، بلند و آسیاب کردن، تست محصول نهایی، طراحی بسته‌بندی، پخش محصول، آموزش باریستاها و طراحی دستگاه اسپرسوساز.

هنر ترکیب قهوه در لاواتزا

قهوه لاواتزا

قوطی‌های سیاه‌رنگ قهوه لاواتزا برای ما ایرانی‌ها تصویری آشناست که ما را یاد قفسه‌ی بسیاری از سوپرمارکت‌های ایرانی می‌اندازد.

کارشناسان بخش تحقیق و توسعه‌ی لاواتزا به مراکز تولید قهوه سفر می‌کنند تا قهوه‌ی سبز را در محل بررسی کنند و بتوانند با کیفیت‌ترین انواع قهوه را برای استفاده در ترکیبات لاواتزا انتخاب کنند. سپس قهوه‌های منتخب به مرحله‌ی بلندینگ (Blending) می‌رسند: هنری پر رمز و راز که بیش از ۱۰۰ سال پیش خود لوییجی لاواتزا آن را خلق کرده است. ترکیبات از روی دستورالعمل‌های سِرّی ترکیب و با دقت زیاد آماده می‌شوند و قهوه‌ تولیدشده را منحصر به فرد و متمایز می‌کند. تمام محصولات لاواتزا برای مصرف خانگی، دفتر کار و بار، بلند (Blend) هستند. بهترین بلندها ترکیب ۵ یا ۶ نوع قهوه‌اند و ممکن است ۱۰۰٪ عربیکا یا ترکیب عربیکا و روبوستا باشند: به‌طور کلی عربیکا شیرین و رایحه‌دار است و روبوستا غلیظ و قوی.

عموما قهوه عربیکای فرآوری‌شده به روش خیس (Washed)، رقیق‌تر و ترش‌تر از بلندهای معمولی هستند که طعمی شیرین‌تر و متعادل‌تر دارند. روبوستای شسته‌شده غلیظ‌تر از بلندهای معمولی است. علاوه بر این‌ها طعم قهوه به زادگاهش نیز بستگی دارد: بیشتر بودن قهوه‌ی برزیل در ترکیب، باعث به‌وجود آمدن طعمی قوی و شکلاتی می‌شود در حالی که قهوه‌های آمریکای مرکزی بلندهایی با عطر و لطافت بیشتر تولید می‌کنند.

در لاواتزا توجه خاصی به بلندهای دی‌کافئین (کافئین‌گیری‌شده) می‌شود. قدم اول گرفتن کافئین قهوه با استفاده از روش طبیعی دی‌اکسید کربن است. این پروسه برمبنای قابلیت گاز دی‌اکسید کربن برای استخراج کافئین بدون اثرگذاشتن روی ویژگی‌های طعمیِ قهوه است.

یک فنجان اسپرسو در فضا

امروز سامانتا کریستوفورتی نه تنها اولین زن ایتالیایی است که به فضا رفته، بلکه اولین فضانورد تاریخ است که در مدار زمین یک فنجان اسپرسوی ایتالیایی نوشیده. در حقیقت با استفاده از قهوه‌ساز انقلابیِ ISSpresso سامانتا و دیگر اعضای ایستگاه فضایی بین‌المللی توانستند با همان کپسول‌های قهوه‌ی لاواتزا که روی زمین استفاده می‌شود، در فضا از یک فنجان اسپرسوی عالی لاواتزا لذت ببرند.

 قهوه‌ساز فضایی لاواتزا

ISSpresso اولین قهوه‌ساز کپسولی است که می‌تواند در شرایط سخت در فضا کار کند و نامش را از روی نام ایستگاه فضایی بین‌المللی ISS گرفته، همان‌جایی که در آن نصب شده. این دستگاه محصول پروژه‌ی مشترک لاواتزا و آرگوتک است، یک شرکت مهندسی ایتالیایی که تخصص آن طراحی سیستم‌های هوافضایی است و پیشتاز اروپاییِ آماده کردن غذاهای سالم و مقوی برای مصرف در فضا.

از لاواتزا چه خبر؟

در ماه جولای گذشته قهوه لاواتزا پیشنهادی برای خرید قهوه کخت نواغ (Carte Noire) ارائه کرده است. این شرکت فرانسوی پیشتاز بازار فرانسه است و سهمی ۲۰‌درصدی از بازار محلی را به خود اختصاص داده. شرایط مالی این معامله هنوز در دست بررسی‌ست، اما روزنامه‌ی ایتالیایی لا رپوبلیکا گزارش داده که قیمت این پیشنهاد ۸۰۰ میلیون یورو است.

بر اساس شرایط این پیشنهاد لاواتزا کنترل تجارت بخش‌های عمده‌ای از شرکت کخت نواغ در منطقه‌ی اقتصادی اروپا (EEA) را به‌دست خود می‌گیرد. این قرارداد باید مورد تایید مقامات اروپا و قانون‌گذاران فرانسوی قرار بگیرد و تا پایان سال ۲۰۱۵ یا آغاز سال بعد به نتیجه می‌رسد.

تحت شرایط این قرارداد لاواتزا تاسیسات تولید قهوه‌ی کخت نواغ در لاورون در منطقه‌ی لانژداک-روسیلون را به همراه قهوه‌های روست و آسیاب‌شده‌ی خانگی، فیلتر پَدها و کپسول‌های سازگار با نسپرسو را در اختیار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *